iskolánkról

ingyenes felnőttoktatás

Rövid ismertetés iskolánkról:

odt  RÖVID ISMERTETÉS ISKOLÁNKRÓL


Rövid ismertetés iskolánkról


Iskolánkat 1946-ban alapította az akkori Vallási és Közoktatási Minisztérium. Iskolánk 4 évfolyamos gimnázium, amely 2020. szeptember 1-jével kibővül általános iskolai tagozattal is. Mivel állami iskola, tandíj nincs. 560 gimnáziumi és 60 általános iskolai tanulót vehetünk föl. Iskolánk sajátos ,,blended learning” (a távoktatás, az esti és a nappali keveréke) oktatást folytat. 2 tagozatunk van: Az "A" tagozaton kedden és szerdán 16:30-tól 21:00 óráig tartjuk az órákat (ez az „esti”). „B” tagozatunkon szombaton reggel 8 órától 18 óráig tartunk órákat. Csütörtökön és pénteken 16 órától 21 óráig „egyéni konzultációs” órák vannak. Az általános iskolásokat hétköznap, az „A" tagozat idején tudjuk fogadni.

Az órákon való részvétel nem kötelező, de ajánlott. Jelenléti ívet vezetünk.

Minden héten elektronikus módon segédanyagot küldünk, így azok is követni tudják az oktatást, akik személyesen nem tudnak jelen lenni. E-könyvtárt működtetünk, amihez minden tanulónk hozzáférhet.

Minden félévben legalább 2 alkalommal van elektronikus úton beküldendő feladat. Ezeknek a feladatoknak az elvégzése a féléves osztályzatok megszerzéséhez feltétlenül szükséges. Ezen kívül természetesen a helyszínen is dolgozatokat kell írni, osztályzatokat szerezni. Félévkor azokat a tanulókat tudjuk lezárni, akik legalább 4 osztályzatot szereztek. Pl.: megírták a 2 elektronikus dolgozatot és egy szóbeli és írásbeli beszámolót tettek. Félévkor csak beszámolók vannak, amelyek letétele személyes jelenlétet igényel. A féléves beszámolók december közepétől január végéig tartanak. Akik nem tudnak félévente legalább 4 osztályzatot (2 online dolgozat + féléves beszámoló: 1 írásbeli, 1 szóbeli) szerezni, így nincs félévi jegyük, év végén osztályozó vizsgát tesznek. Az év végi osztályozó vizsgák május elejétől június közepéig tartanak az egész éves tananyagból! Akik másik iskolából jönnek és ott nem tanulták azokat a tárgyakat, amelyek a mi iskolánkban kötelezőek, különbözeti vizsgát tesznek. Ez november végén, december elején történik.

Az osztályozó vizsgáknak és különbözeti vizsgáknak az első részfeladata egy otthonról elektronikusan beküldendő feladat elkészítése. Csak azt hívjuk be a helyszíni osztályozó és különbözeti vizsgára, aki ezt az előfeltételt teljesíti.

A helyszíni vizsgák írásbeli és szóbeli részekből állnak.

A 12. évfolyamosok év végi beszámolói, vizsgái az érettségi miatt áprilisban vannak. Beiratkozni csak személyesen lehet, 16. életévét betöltött, nem tanköteles tanulót vehetünk fel. Aki a 18. életévét nem töltötte be, 2 szülő kíséretében jelentkezhet iskolánkba. A felvételihez kellenek a személyes igazolványok (személyi igazolvány, lakcímkártya, TAJ kártya, gimnázium esetében: 8. osztályos bizonyítvány, amennyiben van szakmunkás bizonyítvány, középiskolai bizonyítvány! Általános iskola esetében: személyes iratok (személyi igazolvány, lakcímkártya, TAJ kártya, általános iskolai bizonyítvány, a teljes bizonyítványra szükség van, nem elég az utolsó teljesített osztály!

Akinek van befejezett szakmunkás bizonyítványa és vállalja a különbözeti vizsgák letételét, akár 11. évfolyamba is felvehető. Csak olyan szakmunkás bizonyítványt tudunk beszámítani, amelyből kiderül, hogy közismereti tárgyakat (magyar, matematika, történelem stb.) is tanult a felvételiző. Jelentkezhetnek külföldön élő magyarok is, feltétele a magyar állampolgárság vagy állandó tartózkodási engedély Magyarországon.

Tandíjunk nincs, alapítványunk elfogad önkéntes alapon, anyagi lehetőségekhez számított támogatást, ezekből a bevételekből tudjuk az iskola működését támogatni. Az alapítványi támogatás nem feltétele a tanuló felvételének!

Beiratkozás: 

2025. május 24-től – július 4-ig hétfő kivételével hétköznap: 14 órától 18 óráig, szombaton: 10 órától 15 óráig. A nyári időszakban szerdánként 12.00 órától 18.00 óráig iratkozhatnak be személyesen. 2025. augusztus 26-tól minden nap hétfő kivételével az iskolában vagyunk.

Aki nem fér be a 560, illetve 60 fős keretbe, várólistára tesszük. Ezért érdemes minél előbb jelentkezni.

Telefon: 06/1- 291-9597, titkárság telefonszáma: 06/30-357-2542

E-mail: felgimi.igazgatas@gmail.com

honlap: felgimi.edu.hu  

ARCHIVUM 2022


Iskolánkat 1946-ban alapította az akkori Vallási és Közoktatási Minisztérium.


Iskolánk 4 évfolyamos gimnázium, amely 2020. szeptember 1-jével kibővült általános iskolai felső tagozattal (5. 6. 7. 8. osztályok) is. Mivel állami iskola, tandíj nincs. 560 gimnáziumi és 60 általános iskolai tanulót vehetünk föl. Iskolánk sajátos „blended learning(a távoktatás, az esti és a nappali keveréke) oktatást folytat.  2 tagozatunk van: Az ”A” tagozaton kedden és szerdán 16:30-tól 21:00 óráig tartjuk az órákat (ez az „esti”). „B” tagozatunkon szombaton reggel 8 órától 18 óráig tartunk órákat. Csütörtökön és pénteken 16 órától 21 óráig „egyéni konzultációs” órák vannak. Az általános iskolásokat hétköznap, az „A” tagozat idején tudjuk fogadni.

Az órákon való részvétel nem kötelező, de ajánlott. Jelenléti ívet vezetünk.

Minden héten elektronikus módon segédanyagot küldünk, így azok is követni tudják az oktatást, akik személyesen nem tudnak jelen lenni. E-könyvtárt működtetünk, amihez minden tanulónk hozzáférhet.

Minden félévben legalább 2 alkalommal mód van elektronikus úton beküldendő feladat elkészítésére. Ezeknek a feladatoknak az elvégzése a féléves osztályzatok megszerzéséhez feltétlenül szükséges. Ezen kívül természetesen lehetőség van a helyszínen is dolgozatokat írni, osztályzatokat szerezni. Félévkor azokat a tanulókat tudjuk lezárni, akik legalább 3 osztályzatot szereztek. Pl.: megírták a 2 elektronikus dolgozatot és egy szóbeli beszámolót tettek. Félévkor csak beszámolók vannak, amelyek letétele személyes jelenlétet igényel. A féléves beszámolók december közepétől január végéig tartanak. Akik nem tudnak félévente legalább 3 osztályzatot (2 írásbeli, 1 szóbeli) szerezni, így nincs félévi jegyük, év végén osztályozó vizsgát tesznek. Az év végi osztályozó vizsgák május elejétől június közepéig tartanak.

Akik másik iskolából jönnek és ott nem tanulták azokat a tárgyakat, amelyek a mi iskolánkban kötelezőek, különbözeti vizsgát tesznek. Ez november végén, december elején történik.

Az osztályozó vizsgáknak és különbözeti vizsgáknak az első részfeladata egy otthonról elektronikusan beküldendő feladat elkészítése. Csak azt hívjuk be a helyszíni osztályozó és különbözeti vizsgára, aki ezt az előfeltételt teljesíti.

A 12. évfolyamosok év végi beszámolói, vizsgái az érettségi miatt áprilisban vannak.

Felvételizni csak személyesen lehet, 16. életévét betöltött nem tanköteles tanulót vehetünk fel. Aki a 18. életévét nem töltötte be, 2 szülő kíséretében jelentkezhet iskolánkba. A felvételihez kellenek a személyes igazolványok (személyi igazolvány, lakcímkártya, TAJ kártya, a 8. osztályos bizonyítvány, amennyiben van: szakmunkás bizonyítvány, középiskolai, általános iskolai bizonyítvány, az utolsó eredményes évről.)

Akinek van befejezett szakmunkás bizonyítványa és vállalja a különbözeti vizsgák letételét, akár 11. évfolyamba is felvehető. Csak olyan szakmunkás bizonyítványt tudunk beszámítani, amelyből kiderül, hogy közismereti tárgyakat (magyar, matek, történelem stb.) is tanult a felvételiző. Jelentkezhetnek külföldön élő magyarok is, feltétele a magyar állampolgárság vagy állandó tartózkodási engedély Magyarországon.

Tandíjunk nincs, alapítványunk elfogad évi 5000 Ft-os támogatást, de az alapítványi támogatás nem feltétele a tanuló felvételének.

Beiratkozás:   

2023 májusától hétfő kivételével

A nyári időszakban szerdánként 12 órától 18 óráig felvételizhetnek személyesen.       Augusztus 21-étől minden nap hétfő kivételével az iskolában vagyunk. Aki nem fér be a 560, illetve 60 fős keretbe, várólistára tesszük. Ezért érdemes minél előbb jelentkezni.
Telefon: +361-291-9597,
titkárság telefonszáma:   +3630-357-2542

E-mail: felgimi.igazgatas@gmail.com 

Iskolánk épülete napjainkban

1181 Budapest, Kondor Béla sétány 10.

TÉRKÉP

(útvonal tervezése, parkolás)

RÖVID ISKOLATÖRTÉNET


1946 előtt intézményes keretek között Pestszentlőrincen nem volt felnőttoktatás. 

A továbbtanulni vágyó felnőttek magánvizsgát tehettek a lőrinci gimnáziumban. 1945-ben a Vallás és Közoktatási Minisztérium rendeletet adott ki a felnőttoktatás, a dolgozók iskoláinak megszervezésére, mind az alapfokú, mind a felsőfokú oktatási intézményekben.  

A rendelet alapján 1946-ban a Pestszentlőrinci Állami Gimnáziumban is megindult a felnőttoktatás szervezése.

A dolgozók iskolája 1946. március 4-én tartotta alakuló értekezletét. 

Első igazgatója, Dr. Tóth Tivadar tartotta az ünnepélyes megnyitót. Az ide jelentkezőknek felvételi vizsgát kellett tenniük, valamint állandó munkahellyel kellett rendelkezniük. Így 15 tanuló nyert felvételt, részben „humánus”, részben „reális” tagozaton.

A Dolgozók Iskolája az akkor működő nappali gimnázium Wlassics Gyula utcai épületében nyert elhelyezést.

A tanítás délután 16 órától 20 óráig tartott. A megnyitót 1946, március 11-én tartották. Az iskola első költségvetése 27340000 pengő volt. A tanítás heti 27 órában történt. Tantárgyak: magyar nyelv és irodalom, történelem, latin, német- vagy angol nyelv, gazdasági ismeretek, műalkotások ismerete, természetrajz, vegytan, mennyiségtan, hittan.

A tanítás egész évben megszakítás nélkül folyt. Az „őszi”év (az induló osztály kivételével) augusztus 1-jétől, január végéig, a „nyári” év február 1-jétol, július végéig tartott. Így intenzív tanulással félévenként lehetett elvégezni egy-egy osztályt. Mivel igen nagy erőfeszítést jelent a folyamatos tanulás-tanítás, ezért a tanulók létszáma igen lecsökken.

A Wlassics Gyula utcai épület

ma már ebben az épületben egy általános iskola üzemel.

Az 1961/62-es tanévtől engedélyezik általános iskolás tagozat indítását. 

Az oktatás heti három napon (hétfő, szerda, péntek) heti 15-16 órában folyt. Akkor ez az iskolatípus tette lehetővé, hogy a kialakult társadalmi átrétegződésnek megfelelően, pótolja a hiányzó szakembereket, és lehetőséget adjon azoknak a felnőtt korú dolgozóknak, akik felhasználva az akkori kedvezményeket (munkaidő-csökkentés, tanulmányi szabadság) vállalták a tanulást. A kedvezmények ellenére is igen nagy volt a lemorzsolódás. Ennek ellenére négy év elteltével 141 volt a hallgatói létszám. Az első osztályból 17 tanuló tett eredményes érettségi vizsgát a beiratkozott 28 hallgatóból.

A “Steinmetzes-Hunyadis” idők

Kossuth téri épülete:

Ma már ebben az épületben egy egyházi gimnázium kapott helyet.

Az 1966/67-es tanévben az esti tagozat mellett megindítják az egynapos levelező oktatást. 

Mivel a hallgatók száma egyre nő, 1974-ben az iskola átkerül a Steinmetz Miklós (Hunyadi Mátyás) Gimnázium épületébe. (1183 Bp. Kossuth tér 2.)


Egyre több tanuló jelentkezett a gimnáziumba, és egyre több azoknak a száma, akik tovább tanultak.


Az 1989/90-es tanévben a dolgozók gimnáziumában is érezhető volt az a társadalmunkat átható nagy változás, amelynek következtében a dolgozó felnőttek elsősorban nem a továbbtanulási problémáikkal foglalkoztak.

Az 1991/92-ben induló tanévtől újra előtérbe került a középiskolai végzettség fontossága.

Megváltoztak a társadalmi elvárások és igények. A szakképesítés mellett egy-egy állás betöltéséhez szükség volt az érettségi bizonyítványra is. Újabb munkaterületek alakultak ki, melyekhez csak a középiskolai végzettségen keresztül vezetett az út. Más esetekben a munkahely- munkakör megtartásának feltétele az érettségi.

Megnövekedett a hallgatói létszám, egyre több fiatal hallgató jelentkezett át a nappali tagozatokról az esti-levelező tagozatra. Ezért az oktató munka mellett rendkívüli nevelői feladatokat is meg kellett oldjon a tantestület. A napjainkban folyó felnőttoktatás - bár a régi szerkezeti felépítés szerint működik - új célkitűzéseket, feladatokat kell megvalósítson.

Iskolánk 2012. augusztusától a 1181 Bp. Kondor Béla sétány 10. szám alatt működik. Itt 18 osztállyal és mintegy 500 tanulóval kezdtük a tanéveket. A folyamatos beíratkozás miatt a második félévre már rendszerint túlléptük az 520 fős tanuló létszámot.

 2018-2019 tanévtől intézményünket “átszervezték” ebben az időszakban 14 osztályban körülbelül 570 hallgató tanult.

2020. szeptember 1-jével nevünk Pestszentlőrinc-Pestszentimrei Felnőttek Általános Iskolája és Gimnáziuma lett. 

Intézményünk kibővült általános iskolai felső tagozattal is. 

Mivel állami iskola, tandíj nincs. 560 gimnáziumi és 60 általános iskolai tanulót vehetünk föl. Iskolánk sajátos „blended learning” (a távoktatás, az esti és a nappali keveréke) oktatást folytat.  

2 tagozatunk: Az ”A” tagozaton kedden és szerdán 16:30-tól 21:00 óráig tartjuk az órákat (ez az „esti”). „B” tagozatunkon szombaton reggel 8 órától 18 óráig tart a tanítás. Csütörtökön és pénteken 16 órától 21 óráig „egyéni konzultációs” órák vannak. 

Az általános iskolásokat hétköznap, az „A” tagozat idején tudjuk fogadni. 

Tanulói létszámunk 2021 szeptember végén:

Az 559 gimnáziumi, és 51 általános tanulót alapul véve 610 fő a oszlik el a 18 osztályban, mivel 4 általános iskolás osztályunk és 14 gimnáziumi osztályunk lett.